Kulatý stůl s Ziryanem Rojhilati „Kurdové v těžké pozici: Existuje cesta ven?“

Datum publikace: 23. listopadu 2023

Centrum blízkovýchodní vztahů (PCMR) Vysoké školy CEVRO uspořádalo uzavřený kulatý stůl „Kurdové v těžké pozici: Existuje cesta ven?“ s Ziryanem Rojhilatim, ředitelem Rudaw Research Center. Akce se konala dne 31. října 2023 na Vysoké škole CEVRO.

Během kulatého stolu jsme diskutovali součanosnou pozici Kurdů v regionu. Kurdové v Iráku jsou vnitřně rozděleni zatímco čelí mezinárodnímu i domácímu tlaku. Po útocích Kurdské strany pracujících (PKK) v Ankaře opět došlo ke zintenzivní tureckých protipovstaleckých operací. Írán usiluje o odzbrojení a relokaci íránských kurdských opozičních skupin v Iráckém Kurdistánu. To vše se odehrává na pozadí regionální dynamiky, která zahrnuje saúdsko-íránské détente, takzvané Abrahámské dohody i nedávnou eskalaci palestinsko-izraelského konfliktu.

Akce proběhla podle Chatham House Rules.

Debatu moderoval Tomáš Kaválek, ředitel Centra blízkovýchodních vztahů (PCMR) Vysoké školy CEVRO.

Ziryan Rojhilati je ředitelem think-tanku Rudaw Research Center (RRC), které se nachází v Regionu iráckého Kurdistánu. RRC je součástí Rudaw Media Network, jedné z největších mediálních společností operujících v Iráckém Kurdistánu. Ziryan je politický analytik, který se soustředí na problematiku kudské politiky v Íránu, Iráku, Turecku a Sýrii a zároveň na vnitřní politiku a bezpečnostní vývoj v těch zemích. Předtím pracoval pro řadu místních mediálních a výzkumných organizací. Působil mimo jiné jako šéfredaktor Rádia Nawa v letech 2009 až 2013. Ziryan získal titul ze Suleimani Polytechnic University v současnosti studuje politologii na University of Kudistan-Hewler.